Շուկայի արձագանքը իսկապես զարմանալի էր՝ Dow Jones-ն ու S&P 500-ը հասան բոլոր ժամանակների բարձրագույն մակարդակներին։ Dow-ն ավելացավ ավելի քան 1,500 միավորով, իսկ S&P-ն և Nasdaq-ը աճեցին համապատասխանաբար 2.5%-ով և 2.95%-ով։ Այս աննախադեպ աճը պայմանավորված էր մի շարք գործոններով՝ դրական տնտեսական կանխատեսումներով, հարկերի նվազեցման սպասումներով, կարգավորումների կրճատմամբ և Թրամփի վարչակազմի սպասվող քաղաքականությամբ։
Սա պատմական Օր էր Wall Street-ում:
Չորեքշաբթի օրը պատմական օր էր Wall Street-ի համար, քանի որ երեք հիմնական ինդեքսները՝ Dow Jones-ը, S&P 500-ը և Nasdaq Composite-ը՝ հասան նոր ռեկորդների։ Dow Jones-ը անսպասելիորեն աճեց 3.57%-ով՝ ավելացնելով մոտ 1,500 միավոր, ինչը նրա ամենամեծ միօրյա աճն էր 2020 թվականի ապրիլից ի վեր։ Արձանագրվեց նաև Dow-ի նոր փակման արժեք՝ 43,711։ S&P 500-ը՝ ԱՄՆ-ի բաժնետիրական շուկայի ավելի լայն չափիչը, ավելացավ 2.53%-ով, իսկ Nasdaq-ը, որը առավելապես կապված է տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ, աճեց 2.95%-ով՝ հասնելով 18,954-ի։
Այս աճը կարելի է բացատրել ներդրողների օպտիմիզմով՝ կապված Թրամփի հաղթանակի հետ, ովքեր համոզված են, որ այս հաղթանակը կբերի էական փոփոխություններ ԱՄՆ տնտեսությունում։ Թրամփի քաղաքականությունը՝ հարկերի կրճատումը, կարգավորումների մեղմացումը և գործարար համայնքի աջակցությունը, պատմականորեն համարվում են շուկայի համար բարենպաստ, և ներդրողները արագ արձագանքեցին դրականորեն՝ ակնկալելով տնտեսական փոփոխություններ։
Ներդրողների Արձագանքը Թրամփի քաղաքականությանը:
Բաժնետիրական շուկայի աճը պայմանավորված էր ներդրողների սպասումներով՝ Թրամփի երկրորդ նախագահության ընթացքում բարենպաստ տնտեսական միջավայրի հնարավորությամբ։ Վերլուծաբանները կարծում են, որ Թրամփի վարչակազմը կշարունակի կենտրոնանալ տնտեսական աճը խթանող քաղաքականության վրա՝ պետական միջամտությունը կրճատելով և ձեռնարկությունների ներդրումները խթանելով։ Կարգավորումների կրճատումը, հարկերի նվազեցումը և աջակցության ծրագրերը լինելու են տնտեսության աճի հիմնական շարժիչ ուժերը։
Բաժնետոմսերի Ռեկորդային Աճը:
Շուկայական աճը սահմանափակված չէր միայն մեծ ընկերություններով։ Russell 2000 ինդեքսը, որը հետևում է փոքր կապիտալով բաժնետոմսերին, նույնպես զգալի աճ գրանցեց՝ բարձրանալով 6%-ով նույն օրը։ Սա Russell 2000-ի համար ռեկորդային բարձրություն էր՝ վկայելով այն ընդլայնվող օպտիմիզմը, որը նկատվում է Թրամփի հաղթանակից հետո։
S&P 500-ի 13 Ոլորտներից Տասը Բարձրացել են:
S&P 500-ի 13 ոլորտներից տասը բարձրացել են, ինչը հաստատում է շուկայի ընդհանուր դրական միտումը։ Ավելի բարձրագույն արդյունքներ գրանցեցին ֆինանսական (6%), էներգետիկ (4%) և արդյունաբերական (4%) ոլորտները։ Սա համապատասխանում է ավանդական կանխատեսումներին՝ Թրամփի ընտրության արդյունքում ավելի քիչ կանոնակարգման խոստումը կխթանի արդյունաբերական աճը։
Ռեկորդային Բաժնետոմսերի Գներ՝ Նշանավոր Ընկերություններում:
Չորեքշաբթի օրը Tesla-ն, Wells Fargo-ն, Goldman Sachs-ը, Morgan Stanley-ն և JPMorgan Chase-ը դարձան S&P-ի այն ընկերությունները, որոնց բաժնետոմսերի գները աճեցին առնվազն 11%-ով։
Շուկայի աճին մեծապես ազդել է նաև Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկի աջակցությունը Թրամփի քաղաքականություններին: Մասկը դարձել է Թրամփի առաջատար կողմնակիցներից մեկը, և նրա աջակցության ազդեցությունը դրական էր շուկայում: Քանի որ Մասկը համարվում է բիզնես աշխարհում ամենաազդեցիկ դեմքերից մեկը, նրա աջակցությունը օգնեց խթանել ներդրողների ոգևորությունը ու ստեղծել դրական մթնոլորտ:
Թրամփն ասաց, որ Իլոն Մասքը և Վիվեկ Ռամասվամին կղեկավարեն այն, ինչ նա անվանեց «Կառավարության արդյունավետության վարչություն»։ Նա նշեց, որ սա կլինի այս դարաշրջանի «Մանհեթենի նախագիծը», որը կանցկացնի «արմատական փոփոխություններ» ողջ կառավարությունում՝ մեծ կրճատումներով և նոր արդյունավետություններով դաշնային բյուրոկրատիայի մեջ՝ մինչև 2026 թվականի հուլիսի 4-ը։
Ռեկորդային Բաժնետոմսերի Գներ:
Ներդրողները շարունակում են ուշադրություն դարձնել այն մեծ ընկերություններին, որոնց բաժնետոմսերի գներն հասել են իրենց պատմական բարձրագույն մակարդակներին առնվազն անցյալ 12 ամիսների ընթացքում: Այս ընկերությունները ներառում են Amazon, American Express, Apollo Global Management, Bank of America, Bristol-Myers Squibb, Carnival, Caterpillar, Cisco, Citigroup, Delta Air Lines, General Motors, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Kroger, Morgan Stanley, Nvidia, Oracle, Palantir, Tesla, Visa, Walmart և Wells Fargo: Այս հաջողությունները պահպանում են բաժնետիրական շուկայի ուշադրությունը՝ գրավելով ներդրողների հետաքրքրությունը:
Միլիարդատերերի Հարստությունը՝ Շուկայի Աճի Համեմատ:
Թրամփի հաղթանակի և բաժնետիրական շուկայի աճի հետ համատեղ, միլիարդատերերը նույնպես զգալի շահույթներ են ստացել։ Forbes-ի իրական ժամանակում միլիարդատերերի ցուցակի համաձայն՝ շուկայի բարձրացումից առավելագույն օգուտ քաղած անձինք հետևյալն են եղել.
• Իլոն Մասկ (Tesla-ի գլխավոր տնօրեն): $21 միլիարդ
• Լարի Էլիսոն (Oracle-ի նախագահ): $11 միլիարդ
• Ուորեն Բաֆեթ (Berkshire Hathaway-ի նախագահ): $7 միլիարդ
• Ջեֆ Բեզոս (Amazon-ի հիմնադիր): $6 միլիարդ
• Ջենսեն Հուանգ (Nvidia-ի գլխավոր տնօրեն): $5 միլիարդ
Գտեք այստեղ իրական ժամանակով միլիարդատերերի ցուցակը։
Այս շահույթները ցույց են տալիս, որ ընկերությունները շարունակում են լինել հաջողության կարիերայի կարևոր հատված՝ ավելացնելով հնարավորությունները շարունակական ներդրողների հետաքրքրության և աճի համար։

Исторический день на Wall Street
Реакция рынка была поистине удивительной: индекс Доу-Джонса и S&P 500 достигли рекордно высоких уровней. Индекс Доу-Джонса вырос более чем на 1,500 пунктов, а S&P и Nasdaq выросли на 2.5% и 2.95% соответственно. Этот беспрецедентный рост был вызван рядом факторов: положительными экономическими прогнозами, ожиданиями снижения налогов, сокращением регулирования и ожидаемой политикой администрации Трампа.
Это был исторический день на Уолл-Стрит
Среда стала историческим днем для Уолл-стрит, поскольку три основных индекса-Dow Jones, S&P 500 и Nasdaq Composite - достигли новых рекордов. Индекс Доу-Джонса неожиданно вырос на 3,57%, увеличившись примерно на 1,500 пунктов, что стало его самым большим однодневным ростом с апреля 2020 года. Также было зафиксировано новое значение закрытия индекса Доу-Джонса-43,711. S&P 500, более широкий индикатор фондового рынка США, вырос на 2,53%, а Nasdaq, который в основном связан с технологическими компаниями, вырос на 2,95% до 18 954.
Этот рост можно объяснить оптимизмом инвесторов по отношению к победе Трампа, которые убеждены, что эта победа принесет существенные изменения в экономику США. Политика Трампа-снижение налогов, смягчение регулирования и поддержка бизнес-сообщества-исторически считалась благоприятной для рынка, и инвесторы быстро отреагировали положительно, ожидая экономических изменений.
Реакция инвесторов на политику Трампа
Рост фондового рынка был обусловлен ожиданиями инвесторов возможности благоприятной экономической среды во время второго президентства Трампа. Аналитики считают, что администрация Трампа продолжит уделять особое внимание политике стимулирования экономического роста за счет сокращения государственного вмешательства и стимулирования инвестиций предприятий. Сокращение регулирования, снижение налогов и программы поддержки станут основными движущими силами экономического роста.
Рекордный Рост Запасов
Рост рынка не ограничивался только крупными компаниями. Индекс Russell 2000, отслеживающий акции с малой капитализацией, также продемонстрировал значительный рост, поднявшись на 6% в тот же день. Это был рекордный показатель для Russell 2000, свидетельствующий о растущем оптимизме, наблюдаемом после победы Трампа.
Десять из 13 секторов S&P 500 выросли
Десять из 13 секторов индекса S&P 500 выросли, что подтверждает общую положительную рыночную тенденцию. Более высокие результаты были зафиксированы в финансовом (6%), энергетическом (4%) и промышленном (4%) секторах. Это соответствует традиционным прогнозам: обещание меньшего регулирования в результате избрания Трампа будет стимулировать промышленный рост.
Рекордные Цены На Акции Известных Компаний
В среду Tesla, Wells Fargo, Goldman Sachs, Morgan Stanley и JPMorgan Chase стали компаниями S&P, чьи акции выросли как минимум на 11%.
На рост рынка также сильно повлияла поддержка главой Tesla Илона Маска политики Трампа. Маск стал одним из ведущих сторонников Трампа, и влияние его поддержки на рынок было положительным. поскольку Маск считается одной из самых влиятельных фигур в деловом мире, его поддержка помогла стимулировать энтузиазм инвесторов и создать позитивную атмосферу:
Трамп сказал, что Илон Маск и Вивек Рамасвами возглавят то, что он назвал «департаментом эффективности правительства». Он упомянул, что это будет «Манхэттенский проект» этой эпохи, который приведет к «радикальным изменениям» во всем правительстве с большими сокращениями и новыми эффективностями в федеральной бюрократии к 4 июля 2026 года.
Рекордные Цены На Акции
Инвесторы продолжают обращать внимание на крупные компании, цены на акции которых достигли своих исторических максимумов по крайней мере за последние 12 месяцев. в число этих компаний входят Amazon, American Express, Apollo Global Management, Bank of America, Bristol-Myers Squibb, Carnival, Caterpillar, Cisco, Citigroup, Delta Air Lines, General Motors, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Kroger, Morgan Stanley, Nvidia, Oracle, Palantir, Tesla, Visa, Walmart и Wells Fargo: Эти успехи привлекают внимание фондового рынка, привлекая интерес инвесторов:
Богатство Миллиардеров По Сравнению С Ростом Рынка
В сочетании с победой Трампа и ростом фондового рынка миллиардеры также получили значительную прибыль. Согласно списку миллиардеров Forbes в режиме реального времени, наибольшую выгоду от роста рынка получили следующие люди:
- Илон Маск (генеральный директор Tesla): 21 миллиард долларов
- Ларри Эллисон (президент Oracle): 11 миллиардов долларов
- Уоррен Баффет (президент Berkshire Hathaway): 7 миллиардов долларов
- Джефф Безос (основатель Amazon): 6 миллиардов долларов
- Дженсен Хуан (генеральный директор Nvidia): 5 миллиардов долларов
Найдите список миллиардеров в режиме реального времени здесь.
Эти приросты показывают, что компании продолжают оставаться важным сегментом успешной карьеры, увеличивая возможности для постоянного интереса инвесторов и роста.
CUBE Invest x DigiTec | MediaHub.am
Инновационная инвестиционная компания Cube Invest приняла участие в Digitec 2024 EXPO, которое проходило 3, 4 и 5 октября.
24.10.24
Мы присоединились к Mantashyants Global EXPO 2024
Mantashyants Global EXPO 2024 — новое и уникальное мероприятие для деловой среды Армении, которое впервые организуется Союзом предпринимателей Манташянца. Эта эксклюзивная выставка призвана предоставить компаниям из разных отраслей возможность представить свою деятельность, обменяться опытом и укрепить деловые связи.