Նուրիել Ռուբինի. Արհեստական բանականությունն ու մարդկային հիմարությունը
Այս տարվա Համաշխարհային տնտեսական ֆորումից վերադառնալուց հետո ինձ բազմիցս հարցրել են իմ ամենակարեւոր եզրակցությունների մասին: Այս տարի Դավոսում ամենաշատ քննարկվող հարցերի թվում էր արհեստական բանականությունը (ԱԲ), հատկապես գեներատիվ ԱԲ-ն («GenAI»): Լեզվական մեծ մոդելների վերջին ներմուծումը (որոնք աշխատեցնում են, օրինակ, ChatGPT-ն) մեծ հույսեր (եւ հույզեր) են ստեղծում, թե ինչ կարող է անել ապագայում ԱԲ -ն արտադրողականության եւ տնտեսական աճի համար:
Այս հարցին անդրադառնալու համար պետք է նկատի ունենանք, որ մեր աշխարհը ղեկավարում է ավելի շատ մարդկային հիմարությունը, քան արհեստական բանականությունը: Մեգասպառնալիքների տարածումը, որոնցից յուրաքանչյուրը ավելի լայն «բազմակի ճգնաժամի» տարր է, հաստատում է, որ մեր քաղաքականությունը չափազանց անարդյունավետ է, չափազանց սխալական՝ մեր ապագայի նույնիսկ ամենալուրջ եւ ակնհայտ սպառնալիքներին դիմակայելու համար: Դրանց թվում են կլիմայի փոփոխությունը, որը կհանգեցնի հսկայական տնտեսական ծախսերի, ձախողված պետությունները, որոնց պատճառով ավելի կմեծանա կլիմայական փախստականների թիվը, եւ կրկնվող, վարակիչ համաճարակները, որոնք կարող են տնտեսապես ավելի վնասաբեր լինել, քան COVID-19-ը:
Իրավիճակը վատթարացնում են աշխարհաքաղաքական վտանգավոր մրցակցությունները, որոնք վերածվում են նոր սառը պատերազմների (օրինակ՝ Միացյալ Նահանգների եւ Չինաստանի միջեւ) եւ «տաք» պատերազմները Ուկրաինայում եւ Մերձավոր Արեւելքում: Ամբողջ աշխարհում եկամուտների եւ հարստության աճող անհավասարությունը, մասամբ պայմանավորված հիպերգլոբալացումով եւ ավտոմատացված տեխնոլոգիաներով, հակազդեցություն է առաջացնում լիբերալ ժողովրդավարության դեմ եւ տեղի տալիս ամբոխահաճ, անձնիշխանական եւ դաժան քաղաքական շարժումներին:
Մասնավոր եւ պետական պարտքի անկայուն մակարդակները սպառնում են արագացնել պարտքային եւ ֆինանսական ճգնաժամերը, եւ մենք դեռ կարող ենք առերեսվել գնաճի վերադարձին եւ բացասական համախառն առաջարկի ստագֆլացիոն ցնցումներին: Համաշխարհային միտումն ուղղված է դեպի պրոտեկցիոնիզմ, ապագլոբալացում, ապազուգավորում եւ ապադոլարիզացիա:
Նոր համարձակ ԱԲ տեխնոլոգիաները, որոնք կարող են նպաստել տնտեսական աճին եւ բարեկեցությանը, նաեւ մեծ կործանարար ներուժ ունեն: Դրանք արդեն օգտագործվում են ապատեղեկատվությունը, «դիփֆեյքերը» եւ ընտրությունների մանիպուլյացիաները առաջ մղելու համար, ինչպես նաեւ մտավախություն են առաջացնում տեխնոլոգիաների զարգացման պատճառով մշտական գործազրկության եւ է՛լ ավելի մեծ անհավասարության վերաբերյալ: Նույնքան չարագուշակ են ինքնավար զենքերը եւ արհեստական բանականության օգնությամբ վարվող կիբերպատերազմը:
Արհեստական ինտելեկտից շլացած՝ Դավոսի մասնակիցները չկենտրոնացան այս մեգասպառնալիքների վրա: Սա անակնկալ չէր: Իմ փորձից ելնելով՝ Դավոսի ֆորումի ոգին հակառակ ցուցանիշն է, թե իրականում որ ուղղությամբ է գնում աշխարհը: Քաղաքականություն մշակողները եւ բիզնեսի ղեկավարները գալիս են այստեղ, որպեսզի իրենց գրքերը վաճառեն եւ տափակաբանություններ խոսեն: Նրանք արտահայտում են հանրաճանաչ իմաստություններ, որոնք հաճախ հիմնված են հետեւի պատուհանից տեսած գլոբալ եւ մակրոտնտեսական զարգացումների վրա:
Ուստի, երբ Դավոսի 2006 թվականի հանդիպման ժամանակ ես նախազգուշացրի, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամ է սպասվում, ինձ ասացին, որ ես չարագուշակ կռավում եմ: Իսկ երբ 2007-ին ես կանխատեսեցի, որ եվրոգոտու անդամ շատ երկրներ շուտով կկանգնեն պետական պարտքի խնդիրների առաջ, Իտալիայի ֆինանսների նախարարն ինձ բանավոր ահաբեկեց: 2016 թվականին, երբ բոլորն ինձ հարցնում էին, թե արդյոք չինական ֆոնդային շուկայի անկումը «կոշտ վայրէջք» է կանխագուշակում, որը կառաջացնի համաշխարհային ֆինանսական եւս մի ճգնաժամ, ես ճիշտ դուրս եկա, երբ պնդեցի, որ Չինաստանը կունենա անհարթ, բայց կառավարվող վայրէջք: 2019-ից 2021 թվականներին Դավոսում նորաձեւ թեման կրիպտոարժույթի փուչիկն էր, որը 2022-ին պայթեց: Այնուհետեւ ուշադրությունը տեղափոխվեց մաքուր եւ կանաչ ջրածնի վրա. եւս մեկ նորաձեւություն, որն արդեն անցնում է:
Ինչ վերաբերում է ԱԲ-ին, ապա մեծ հավանականություն կա, որ առաջիկա տասնամյակներին տեխնոլոգիան իսկապես կփոխի աշխարհը: Սակայն Դավոսի կենտրոնացումը GenAI-ի վրա անտեղի է թվում՝ հաշվի առնելով, որ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներն ու արդյունաբերությունը ապագայում շատ ավելի առաջ են անցնելու մոդելներից: Դիտարկենք, օրինակ, ռոբոտաշինության եւ ավտոմատացման ոլորտի հեղափոխությունը, որը շուտով կհանգեցնի մարդանման հատկանիշներով ռոբոտների, որոնք կարող են մեզ պես սովորել եւ բազմաթիվ առաջադրանքներ կատարել: Կամ դիտարկենք, թե ինչ կանի ԱԲ-ն կենսատեխնոլոգիայի, բժշկության եւ, ի վերջո, մարդու առողջության եւ կյանքի տեւողության ոլորտում: Ոչ պակաս հետաքրքիր է քվանտային համակարգիչների ոլորտը, որն, ի վերջո, միավորվելու է արհեստական բանականության հետ՝ ստեղծելով գաղտնագրման եւ կիբերանվտանգության առաջադեմ կիրառություններ:
Նույն երկարաժամկետ հեռանկարը պետք է կիրառվի նաեւ կլիմայի քննարկումներում: Գնալով ավելի հավանական է դառնում, որ խնդիրը չի լուծվի վերականգնվող էներգիայով, որը շատ դանդաղ է աճում էական փոփոխություն ստեղծելու համար, կամ թանկարժեք տեխնոլոգիաներով, ինչպիսիք են ածխածնի որսումը կամ կապումը եւ կանաչ ջրածինը: Փոխարենը, մենք կարող ենք ականատես լինել ջերմամիջուկային հեղափոխության՝ պայմանով, որ առաջիկա 15 տարում կկառուցվի առեւտրային ռեակտոր: Էժան, մաքուր էներգիայի այս առատ աղբյուրը, որը կզուգորդվի էժան աղազրկման եւ ագրոտեխնոլոգիաների հետ, թույլ կտա մեզ կերակրել տասը միլիարդ մարդկանց, ովքեր բնակեցնելու են մոլորակը այս դարի վերջում:
Նմանապես, ֆինանսական ծառայությունների հեղափոխությունը ապակենտրոնացված բլոկչեյնների կամ կրիպտոարժույթների ոլորտում չի լինելու: Ավելի շուտ այն կներկայացնի ԱԲ աջակցությամբ կենտրոնացված ֆինանսական տեխնոլոգիաներ, որոնք արդեն բարելավում են վճարային համակարգերը, վարկավորումն ու վարկերի բաշխումը, ապահովագրական ծառայությունները եւ ակտիվների կառավարումը: Նյութական գիտությունները կհանգեցնեն հեղափոխության նոր բաղադրիչների, եռաչափ տպագրության, նանոտեխնոլոգիաների եւ սինթետիկ կենսաբանության ոլորտում: Տիեզերքի հետախուզումն ու շահագործումը կօգնի մեզ փրկել մոլորակը եւ արտամոլորակային ապրելակերպի ուղիներ գտնել:
Այս եւ շատ այլ տեխնոլոգիաներ կարող են փոխել աշխարհը դեպի լավը, բայց միայն այն դեպքում, եթե մենք կարողանանք կառավարել դրանց բացասական կողմնակի ազդեցությունները, եւ միայն այն դեպքում, եթե դրանք օգտագործենք մեր առջեւ ծառացած բոլոր մեգասպառնալիքները լուծելու համար: Կարելի է հուսալ, որ արհեստական բանականությունը մի օր կհաղթահարի մարդկային հիմարությունը: Բայց այդպիսի հնարավորություն չի լինի, եթե մենք ինքներս մեզ կործանենք:

Нуриэль Рубини. Искусственный интеллект и человеческая глупость
Недавнее внедрение больших языковых моделей (которые заставляют работать, например, ChatGPT) вселяет большие надежды (и эмоции) на то, что ИИ может сделать в будущем для повышения производительности и экономического роста.
Чтобы ответить на этот вопрос, мы должны иметь в виду, что нашим миром правит больше человеческая глупость, чем искусственный интеллект. Распространение Мегапроисшествий, каждое из которых является элементом более широкого «множественного кризиса", подтверждает, что наша политика слишком неэффективна, слишком ошибочна, чтобы противостоять даже самым серьезным и очевидным угрозам нашему будущему., что может быть экономически более вредным, чем COVID-19․
Ситуация усугубляется опасным геополитическим соперничеством, которое перерастает в новые холодные войны (например, между Соединенными Штатами и Китаем) и «горячие» войны на Украине и Ближнем Востоке. Растущее неравенство в доходах и богатстве во всем мире, частично вызванное гиперглобализацией и автоматизированными технологиями, вызывает противодействие либеральной демократии и уступает место популистским, самовластным и жестоким политическим движениям․
Нестабильные уровни частного и государственного долга угрожают ускорить долговые и финансовые кризисы, и мы все еще можем столкнуться с возвращением инфляции и стагфляционными потрясениями из-за отрицательного совокупного предложения.
Новые смелые технологии искусственного интеллекта, которые могут способствовать экономическому росту и благосостоянию, также обладают огромным разрушительным потенциалом. Они уже используются для распространения дезинформации, «подделок» и манипуляций на выборах, а также вызывают опасения по поводу постоянной безработицы и еще большего неравенства из-за развития технологий. не менее зловещими являются автономное оружие и кибервойна, управляемая с помощью искусственного интеллекта․
По моему опыту, дух Давосского форума является противоположным показателем того, в каком направлении на самом деле движется мир. Политики и бизнес-лидеры приезжают сюда, чтобы продавать свои книги и говорить банальности. они выражают популярные мудрости, часто основанные на глобальных и макроэкономических событиях, которые они видят из заднего окна․
И когда в 2007 году я предсказал, что многие страны-члены еврозоны вскоре столкнутся с проблемами государственного долга, министр финансов Италии словесно запугал меня. в 2016 году, когда все спрашивали меня, предвещает ли падение китайского фондового рынка «жесткую посадку», которая вызовет еще один мировой финансовый кризис, я сразу же понял, что это не так. я приехал, когда настаивал на том, что в Китае будет неровная, но управляемая посадка․ Модной темой в Давосе с 2019 по 2021 год был пузырь криптовалюты, который лопнул в 2022 году. еще одна мода, которая уже проходит․
Что касается ИИ, то есть большая вероятность, что технологии действительно изменят мир в ближайшие десятилетия. но акцент Давоса на Gnai кажется неуместным, учитывая, что технологии и индустрия искусственного интеллекта будут намного опережать модели в будущем. Давайте рассмотрим, например, революцию в робототехнике и автоматизации, которая вскоре приведет к появлению роботов с гуманоидными характеристиками, которые могут учиться, как мы, и выполнять множество задач. Не менее интересна область квантовых компьютеров, которая в конечном итоге объединится с искусственным интеллектом для создания передовых приложений шифрования и кибербезопасности.
Становится все более вероятным, что проблема не будет решена с помощью возобновляемых источников энергии, которые растут слишком медленно, чтобы вызвать существенные изменения, или дорогостоящих технологий, таких как улавливание или связывание углерода и экологически чистый водород. вместо этого мы можем стать свидетелями термоядерной революции при условии, что коммерческий реактор будет построен в ближайшие 15 лет., кто населит планету в конце этого столетия.
Точно так же революция финансовых услуг не произойдет в области децентрализованных блокчейнов или криптовалют. скорее, он представит финансовые технологии, ориентированные на ИИ, которые уже улучшают платежные системы, кредитование и распределение кредитов, страховые услуги и управление активами. Материаловедение приведет к революции в области новых компонентов, трехмерной печати, нанотехнологий и синтетической биологии. Исследование и эксплуатация космоса помогут нам спасти планету и найти способы вести внеземной образ жизни.
Эти и многие другие технологии могут изменить мир к лучшему, но только если мы сможем справиться с их негативными побочными эффектами и только если мы будем использовать их для устранения всех мегаугроз, с которыми мы сталкиваемся. можно надеяться, что искусственный интеллект однажды преодолеет человеческую глупость.